اوره

اوره (Urea) یا کاربامید (carbamide) یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CO(NH) می‌باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (- NH2) باقیمانده ‌است، که به یک گروه کربونیل (- CO -) که گروهی عملکردیست، اتصال می‌یابد.

فرمول شیمیایی اوره

 

تاریخچه

اوره برای نخستین بار، به سال ۱۷۷۳ میلادی توسط شیمیدان فرانسوی به نام هیلاری رول Hilaire Rouelle درون ادرار کشف گردید. در سال ۱۸۲۸ میلادی، شیمیدان آلمانی فریدریش وهلر، طی تلاشی ناموفق برای تهیه کردن سیانات آمونیم و هنگامیکه به ایزوسیانات نقره، کلرید آمونیوم اضافه کرد، اوره بدست آورد:

AgNCO + NH4Cl → (NH2)۲CO + AgCl

 

این اولین باری بود که یک ترکیب آلی به صورت مصنوعی از مواد پیش ساز غیرآلی (معدنی) سنتز می‌گردید، بدون این که ارگانیسم‌ها یا موجودات زنده، هیچگونه دخالتی در این روند داشته باشند. 

اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند و در عین حال، ماده اصلی حاوی نیتروژن، در ادرار پستانداران به شمار می‌آید.

این ترکیب: سخت، بی رنگ، بی بو (گر چه آمونیاکی که در حضور آب از آن حاصل می‌شود و شامل بخار آب موجود در هوا نیز می‌باشد، دارای بوی تندی است) است، نه اسیدی است و نه قلیایی، بسیار محلول در آب و نسبتا غیر سمی می‌باشد، از اوره به صورت گسترده‌ای درکودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می‌شود. اوره همچنین یکی از مواد اولیه مهم در صنایع شیمیایی است.

کود اوره حاوی منبع غنی نیتروژن

 

خواص:

پودر یا کریستال سفید رنگ، تقریباً بی بو ، شورمزه ، قبل از جوشش تجزیه میشود و غیر قابل احتراق است جرم مولکولی اوره در حدود 60 گرم در هر مول است و در گرمای 6/132 درجه سانتی گراد ذوب می شود و به میزان 108 گرم در یک لیترآب 20 درجه سانتیگراد حل می شود. میزان ازت آن حدود 46 درصد است . معمولاً در جریان ساخت اوره مقداری بیوره هم تشکیل می شود که سمی بوده و میزان آن نباید از یک درصد تجاوز کند. در زیر خواص اوره به شکل خلاصه در جدول آمده است.

 

کاربرد اوره:

در تهیه کود شیمیایی ، صنایع رزین سازی ، جانشینی مواد پروتئینی در خوراک دام ها ، پلاستیک ها ، استفاده دارویی ، چسب ها ، وسایل آرایشی ، خمیر دندان وعایق حرارتی استفاده می شود.

اوره ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم است، مانند:

انواع پلاستیک، به ویژه رزین‌های فرمالدئید اوره.

انواع چسب، همچون اوره فرمالدئید و اوره ملامین فرمالدئید، که در ساخت تخته سه لایی مخصوص آب کاربرد دارد.

سیانات پتاسیم، یکی دیگر از محصولات صنعتی(خوراکی).

نیترات اوره، یک نوع ماده منفجره.

واحدهای کود اوره

رزین اوره فرمالدئید در چسب ئوپان