پرکلرین:

پرکلرین (هیپو کلریت کلسیم به فرمول  Ca(OCl)2) ماده ایست سفید رنگ با خاصیت گندزدایی که جهت ضدعفونی آب ـ سبزی ـ میوه ـ ظروف ـ حمام ـ توالت و محلهای آلوده بکار میرود. این ماده معمولا در بازار با درجه خلوص ۶۰ - ۷۰ درصد عرضه میشود.

 

 پيشگيري از بيماري به مراتب ساده تر و ارزان تر از درمان است. عامل بسياري از بيماريهاي واگير روده اي ( وبا و...) موجودات بسيار ريزي هستند كه با چشم ديده نمي شوند. اين موجودات با خوردن آب  سبزي  و ميوه آلوده و يا از طريق انتقال آنها توسط دست يا حشرات به مواد غذايي و ظروف وارد بدن انسان شده و ايجاد بيماري مينمايد.

يكي از راههاي پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي واگير روده اي ضد عفوني كردن آب هاي آشاميدني و مصرفي و ميوه و سبزيجات با محلول پركلرين مي باشد.

 

گندزدایی آب آشامیدنی پرکلرین :

درزمان کلرزنی رعایت نکات زیر ضروری است: درموقع استفاده از پودر پرکلرین ماسک یا پارچه ای را جلو دهان و بینی ببندید . پس از بازکردن درب بشکه، پودر کلر داخل آن حداکثر تا یک ماه و نیم قابل استفاده است و بیشتر از این مدت، اثرش را از دست میدهد. پرکلرین را باید از دسترس اطفال دور نگه داشت. هر زمان که به آب کلر اضافه میشود باید با وسیله ای آب را بهم زد تا بخوبی مخلوط شود و برای استفاده از آب باید حداقل 30 دقیقه صبرکرد. آبهای بسیار آلوده که محتوی مقادیر زیادی مواد آلی هستند و یا آبهای تیره برای کلرزدن مناسب نیستند، بنابراین آبهای تیره را اول باید صاف کرد و بعد آن را کلر زد. میزان پرکلرين برای ضدعفونی هر متر مکعب آب 3 تا 5 گرم و میزان مطلوب کلر آزاد باقیمانده درحد 2/0 تا 8/0 میلی گرم در لیتر است .

 

شرایط نگهداری پودر پرکلرین :

بخاطر حساسیت نسبت به گرما و رطوبت باید بشکه های پرکلرین در جای خشک و خنک نگهداری شود. نگهداری آن در آفتاب و یا انبارهای گرم، خطر انفجار را در پی دارد.

بشکه های پرکلرین را نباید در مجاورت مواد بودار و قابل اشتغال مانند بنزین، نفت ، گازوئیل یا سموم کشاورزی بخصوص سم فسفره و مواد ضد عفونی کننده مانند کرئولین قرار داد و به شدت باید از این کار اجتناب نمود. انبار مخصوص نگهداری بشکه های پرکلرین باید مجهز به تهویه مناسب باشد. کف انبار مخصوص نگهداری بشکه های پرکلرین باید از جنس مقاوم به رطوبت ساخته شده باشد. بشکه های پرکلرین را باید روی صفحات چوبی که به فاصله 10 سانتی متر از کف انبار فاصله دارد قرار داد.

کاربرد پرکلرین:

ضد قارچ ، ضد باکتری (ضد بو) ، تصفیه آبهای آشامیدنی ، سفید کننده (کاغذ ، منسوجات)

گند زدایی و ضد عفونی کننده آب استخرها و ......

 

روش تهیه پرکلرین :

 به وسیله واکنش کلر با شیر آهک در مجاورت سدیم هیدروکسید در طی یک فرآیند چند مرحله ای، دوغاب پرکلرین تهیه می شود که متعاقبا با فیلتراسیون و خشک نمودن، گرانول های پرکلرین بدست می آید.